Jaki opał jest EKO?
Kto z nas nie chciałby żyć w przestrzeni wolnej od zanieczyszczeń? Niestety nie jest to takie proste. Istnieją jednakże sposoby na to, by ograniczyć ilość emisji spalin i popiołu, a co za tym idzie – śladu węglowego człowieka, rośnie w zatrważającym tempie z każdym kolejnym rokiem. Warto zatem budować swoją EKO świadomość, bo dzięki niej możemy wybierać produkty i rozwiązania ograniczające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jaki rodzaj opału wybierać, by wykazać się troską o dobro naszej planety? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym opowiadamy na to często padające pytanie.
Ekologiczne paliwo – jaki opał wybierać i dlaczego?
Obecnie sporą popularnością cieszą się dwa rodzaje paliwa stałego – ekogroszek oraz pellet. Warto mieć na uwadze, że proces spalania emituje nie tylko pożądane ciepło, ale także odpady stałe oraz lotne, czyli popiół i spaliny będące efektem ubocznym ogrzewania budynku. Ekologiczność rozwiązania ocenia się zatem, biorąc pod uwagę ilość wytwarzanego produktu. Ekogroszek to produkt powstały z wysokokalorycznego węgla – zapewnia on kaloryczność na poziomie od 26 do 28 MJ/kg. Na korzyść paliwa wpływa również jego niska wilgotność oraz mała zawartość siarki. Znaczne ograniczenie powstawania popiołu sprawia, że jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne dla środowiska. Pellet to rodzaj biopaliwa produkowanego ze sprasowanych trocin drzewnych (biomasy), którego kaloryczność oscyluje w granicach od 18 do 20 MJ/kg. Jest wyjątkowo wydajny, a spalanie jednej tony wytwarza od 6 do 10 kg popiołu – może on zostać wykorzystany jako nawóz mineralny stosowany w ogrodzie.
Jaki opał wybrać – ekogroszek czy pellet?
Pellet cieszy się sporą popularnością wśród osób, które mają w swoich domach kominki lub piece grzewcze. Sprawdzi się idealnie w przypadku nowoczesnych kotłów z podajnikiem. Przy zakupie tego rodzaju paliwa, warto dowiedzieć się, jakie jest jego pochodzenie i czy był odpowiednio przechowywany, gdyż niewłaściwe składowanie może wpłynąć negatywnie na wilgotność materiału. Ekogroszek, podobnie jak pellet, stosowany jest często w piecach podajnikowych wyposażonych w wał ze spiralnym kołnierzem, który napędzany przesuwa bryłki paliwa do komory spalania. Kocioł tego rodzaju gwarantuje stałość ogrzewania budynku i niebywałą wygodę użytkowników.